Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Memoriál Ing. Pavla Rumlera mladých hasičov

Memoriál Ing. Pavla Rumlera mladých hasičov

dátum a čas pridania: 05. októbra 2015 22:18

    Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) v Poprade v spolupráci s OV DPO Poprad uskutočnil 3. ročník memoriálu na počesť dlhoročného funkcionára Dobrovoľnej požiarnej ochrany a predsedu OV DPO Poprad Ing. Pavla Rumlera, ktorý rady dobrovoľných hasičov predčasne opustil v júli 2013. Ing. P.Rumler celý svoj život zasvätil najmä práci s hasičskou mlaďou, bol vedúcim kolektívu mladých hasičov zo ZŠ Tajovského a DHZ Poprad, ktorý viac rokov pripravoval a zúčastňoval sa hasičských súťaží. Do roku 2012 bol členom Snemu DPO SR, podpredsedom KV DPO Prešov a OV DPO Poprad pre prevenciu i predsedom DHZ Poprad.

   V sobotu 3.10.2015 ožila Základná škola s materskou školou v Poprade - Veľkej mladými hasičmi vo veku od 6 do 15 rokov z okresov Poprad a Stará Ľubovňa. V úvode sa prítomným prihovoril riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Ing. Ondrej Šproch, kde Ing. P. Rumler dlhé roky až do odchodu do výsluhového dôchodku v roku 2010 pracoval ako odborný inšpektor v oddelení požiarnej prevencie.  

   V 3. ročníku súťaže mladých hasičov sa stretlo 30 päťčlenných družstiev, ktoré súťažili v troch disciplínach : štafetový beh 5 x 30 metrov s prekážkami, štafete hasičských dvojíc a uzlovej štafete. Súťažné disciplíny sa uskutočnili v priestranstve pred budovou školy.

   V štafete 5 x 30 metrov na prvom úseku súťažiaci spájal dve hadice C, na druhom pripájal karabínku ventilového lanka na oko spätnej klapky sacieho koša, na treťom úseku pripojil hadicu B k rozdeľovaču, na štvrtom prenesie prázdny hasiaci prístroj a položí ho na podložku a na piatom úseku spojil dve hadice C, pripojil ich k rozdeľovaču a s napojenou prúdnicou prebehol cieľom.

   Štafeta hasičských dvojíc bola zameraná na prácu s hasičským náradím.

   V uzlovej štafete piati členovia tímu viazali postupne vopred vyžrebované uzly - tesársky, lodný, plochú spojku, skracovací a uzol na prúdnici.

   Materiál a výzbroj zabezpečovali organizátori súťaže. Rozhodcami boli skúsení členovia DPO SR zo sekcie rozhodcov OV DPO Poprad.                                       

   Úderom desiatej hodiny sa spustil trojhodinový súťažný maratón , v ktorom svoj um a pripravenosť predstavilo stopäťdesiatpäť mladých hasičov a hasičiek.

Spomedzi 12 družstiev dievčat bol najlepší DHZ Spišské Bystré II (vedúci František Kundis) o čo sa pričinili Adriána Orolínová, Daniela Brezinová, Mária Adriána Lavková, Anna Lavková a Emília Matonoková . Druhý skončil víťaz v roku 2013 a 2014 DHZ ZŠ Šuňava (vedúci Ján Kalla), ktorý súťažil v zložení Tatiana Hanulová, Veronika Sedláková , Emma Hanulová, Vanesa Smiková a Lucia Chlebovcová. Bronzové medaily pripadli ďalšiemu družstvu DHZ ZŠ Šuňava - Jane Muránskej, Kristíne Hurčalovej, Jaroslave Feriancovej, Patrícii Šašurovej a Veronike Fridmanovej. Do prvej desiatky sa ešte nominovali : 4. Vikartovce, 5. Šuňava VI, 6. Šuňava II, 7. Batizovce, 8. Spišské Bystré I, 9. Šuňava VII a 10. Štrba.

V kategórii chlapcov sa predstavilo 18 družstiev. Víťazom sa stalo družstvo DHZ Podolínec (vedúca Mgr. Iveta Stehlíková) v zložení Štefan Kovaľ, Šimon Mruk, Simona Hanečáková, Mária Dindová a Mária Čupková. Druhé miesto obsadil DHZ ZŠ Šuňava III ( vedúci Mgr. Henrich Barilla) - Peter Mišianik, Štefan Gazda, Ján Fendek, Adam Zeman a Matej Belicza.Z bronzu sa tešil DHZ Tatranská Lomnica - Šimon Volentier, Oliver Vrábel, Tomáš Valokošák, Maroš Kouka a Tatiana Hanulová pod vedením trénera Ing. Stanislava Kováča. Ďalšie miesta v prvej desiatke patrili : 4.Hranovnica I, 5. Spišské Bystré, 6. Poprad, 7. Štrba, 8. Podolínec III, 9. Nová Lesná a 10. Hranovnica II.

Všetky zúčastnené kolektívy dostali diplomy za účasť, ktoré im budú pripomínať neopakovateľné chvíle prežité vo Veľkej.

Ďakovný list od Krajského výboru DPO Prešov prevzal p. riaditeľ okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ing. Ondrej Šproch za dobrú spoluprácu na úseku dobrovoľnej požiarnej ochrany.

Tak ako na každej súťaži mladých hasičov i na tejto boli ocenení najmladší účastníci. Tentoraz to boli Veronika Zemanová a Dominik Mudrák obaja z DHZ Poprad - ZŠ s MŠ Veľká.

Treba veľmi kladne hodnotiť aktivitu dobrovoľných hasičov DHZ Poprad pod vedením predsedu DHZ Dušana Brutovského a veliteľa DHZ Miroslava Zavackého, ktorí v spolupráci s OV DPO Poprad pripravili pre mladých peknú akciu s veľkým ohlasom u hasičskej mlade.

   Záver hasičskej sezóny mladí hasiči budú mať už tradične v športovej hale Svite. V sobotu 7.11.2015 sa tu uskutočnia halové majstrovstvá Slovenska kolektívov mladých hasičov o Putovný pohár prezidenta Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR so začiatkom o 8.15 h.

                                                                                                                     Ondrej Klimo

Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1578