Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Memoriál Ing. Pavla Rumlera

Memoriál Ing. Pavla Rumlera

dátum a čas pridania: 11. decembra 2013 21:17
Dobrovoľný hasičský zbor v Poprade v spolupráci s OV DPO Poprad sa rozhodol organizovať každoročne memoriál na počesť dlhoročného funkcionára Dobrovoľnej požiarnej ochrany a predsedu OV DPO Poprad Ing. Pavla Rumlera, ktorý rady dobrovoľných hasičov predčasne opustil v júli t.r. Ing. P.Rumler celý svoj život zasvätil najmä práci s hasičskou mlaďou, bol vedúcim kolektívu mladých hasičov zo ZŠ Tajovského a DHZ Poprad, ktorý viac rokov pripravoval a zúčastňoval sa hasičských súťaží. Do roku 2012 bol členom Snemu DPO SR, podpredsedom KV DPO Prešov a OV DPO Poprad pre prevenciu i predsedom DHZ Poprad.

V sobotu 30.11.2013 ožila Základná škola v Poprade – Veľkej tentoraz mladými hasičmi vo veku od 6 do 15 rokov z okresov Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Spišská Nová Ves i Prievidza. V úvode sa prítomným prihovoril riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Ing. Ondrej Šproch, kde Ing. P. Rumler dlhé roky až do odchodu do výsluhového dôchodku v roku 2010 pracoval ako odborný inšpektor v oddelení požiarnej prevencie.

V prvom ročníku súťaže mladých hasičov sa stretlo 46 päťčlenných družstiev, ktoré súťažili v troch disciplínach : štafetový beh 5 x 25 metrov s prekážkami, štafete hasičských dvojíc a uzlovej štafete. Každé družstvo malo v súťažných disciplínach po jednom pokuse. Súťažné disciplíny boli prispôsobené telocvičným priestorom.

V štafete 5 x 25 metrov boli dráhy umiestnené vedľa seba a „ odovzdávky „ v protismere. Na prvom úseku súťažiaci spájal dve hadice C, na druhom pripájal karabínku ventilového lanka na oko spätnej klapky sacieho koša, na treťom úseku pripojil hadicu B k rozdeľovaču, na štvrtom prenesie prázdny hasiaci prístroj a položí ho na podložku a na piatom úseku spojil dve hadice C, pripojil ich k rozdeľovaču a s napojenou prúdnicou prebehol cieľom.

Štafeta hasičských dvojíc zameraná na prácu s hasičským náradím bola vykonávaná v zmysle smerníc činnosti mladých hasičov pre jesennú časť.

V uzlovej štafete členovia tímu viazali postupne vopred vyžrebované uzly - tesársky, lodný, plochú spojku, skracovací a uzol na prúdnici.

Materiál a výzbroj zabezpečovali organizátori súťaže. Rozhodcami boli skúsení členovia DPO SR zo sekcie rozhodcov OV DPO Poprad.

Úderom pol jedenástej sa spustil trojhodinový súťažný maratón, v ktorom sa predstavilo 230 mladých hasičov. Spomedzi 17 družstiev dievčat bola zase najlepšia DHZ ZŠ Šuňava I /vedúci Ján Kalla/. Druhá priečka patrila DHZ Šuňava /vedúca Žofia Šebestová/. Bronz pripadol druhému družstvu DHZ ZŠ Šuňava - všetci okr. Poprad. Do prvej desiatky sa ešte nominovali 4.a 5. DHZ Danišovce okr. Spišská Nová Ves /vedúci Ľubomír Danko/,6. DHZ Spišské Bystré /vedúci František Kundis a Mária Ilošvajová/, 7. DHZ Vikartovce /Peter Drevko/, 8. DHZ Holumnica okr. Kežmarok /vedúci Peter Knapík/, 9. DHZ Kravany /vedúci Rastislav Ferienčík/ .

V kategórii chlapcov sa predstavilo 27 družstiev. Víťazom sa stal družstvo DHZ Šuňava I okr. Poprad /vedúci Mgr. Henrich Barilla/. Druhé miesto obsadil DHZ Gerlachov /vedúci Miroslav Budinský/ - obaja okres Poprad.Z bronzu sa tešil DHZ Podolínec / vedúca Mgr. Iveta Stehlíková/ . Ďalšie miesta v prvej desiatke patrili : 4. DHZ Šuňava, 5. DHZ Spišské Podhradie /vedúci Ján Galarovič/,6. DHZ Šuňava IV, 7. DHZ Holumnica, 8.DHZ Čereňany, 9.DHZ Kolinovce, 10. DHZ Danišovce. Kompletné výsledky súťaže sú na www.dposr.sk a fotografie na www.podtatranskahl.sk.

Všetky zúčastnené kolektívy dostali diplomy za účasť, ktoré im budú pripomínať neopakovateľné chvíle prežité vo Veľkej.

Na záver bol vyhodnotený i trinásty ročník Podtatranskej olympiády mladých hasičov, do ktorej v tomto roku bolo zaradených 11 súťaží. Medzi dievčatami už ôsmy rok po sebe premožiteľa nenašla DHZ ZŠ Šuňava. Druhý skončil DHZ Spišské Bystré a tretí DHZ Šuňava. U chlapcov na tróne DHZ Gerlachov vystriedal DHZ Šuňava. Gerlachovu patrí druhé a Spišskej Teplici tretie miesto.

Treba veľmi kladne hodnotiť aktivitu dobrovoľných hasičov DHZ Poprad pod vedením predsedu DHZ Dušana Brutovského ktorí v spolupráci s OV DPO Poprad pripravili pre mladých peknú akciu, ktorej už prvý ročník sa stretol s veľkým ohlasom.

Ondrej Klimo
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1446