Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Ostravsko - Beskydské šedesátky 2014

Ostravsko - Beskydské šedesátky 2014 - úspechom Slovákov

dátum a čas pridania: 25. marca 2014 11:11
HTML Online Editor Sample

Jednou z najobľúbenejších disciplín mladých hasičov v Čechách je beh na 60 m s prekážkami. O tom svedčí veľký záujem detí i vzrastajúci počet súťaží. Preto sa naši susedia rozhodli, spojiť tri veľké halové súťaže do premiérového 1. ročníka Českého halového pohára v běhu na 60 m s prekážkami. Prvý diel tejto súťaže sa uskutočnil v dňoch 22.-23. 3. 2014 v atletickom tuneli v Ostrave – Vítkoviciach.  SDH Ostrava - Michálkovice a SDH Dolní Bečva zorganizovali túto súťaž, ktorej sa zúčastnilo 364 detí na vysokej úrovni. Okrem súťaží zabezpečili pre deti zaujímavý program s návštevou hasičského múzea a hasičskej stanice v Ostrave. Samozrejmosťou bolo ubytovanie a zabezpečenie stravy pre deti.

Súťaž bola rozdelená do dvoch dni. V sobotu boli na programe kategórie mladších dievčat, chlapcov a prípravky. V nedeľu boli na programe súťaže starších chlapcov a dievčat. Do kategórie starších chlapcov sme prihlásili Róberta Frisa a Samuela Bučáka zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a Daniela Faixa z DHZ Gerlachov. Tí sa nebáli a zmerali si sily v konkurencii 98 najlepších domácich pretekárov hlavne z Moravy a Sliezka.  

Chlapci začali v prvých pokusoch nepresvedčivo. Samo Bučák výrazne zaváhal na rozdeľovači a zapísal len 15,72 . Róbert Fris zabehol podarený pokus, ale v eufórii prudko „položil“ prúdnicu za cieľovou čiarou a bol z toho neplatný pokus. Daniel Faix zase neustrážil hadice na kladine a prišiel o polospojku a aj o zapísaný čas. Koniec prvých pokusov a žiadna spokojnosť. Najvyšší čas na prevetranie hlavy. A pomohlo to. V druhých pokusoch  síce Samo Bučák tiež nepredviedol technicky dokonalý výkon, ale zlepšil sa na 15,67  a nakoniec to stačilo na 24 miesto.  Robo Fris ukázal, že vie a podarený pokus za 13,69 stačil na konečné 4. miesto a najviac zapísaných bodov do Českého pohára. Daniel Faix to taktiež nenechal na náhodu a zodpovedný výkon za 13,89 stačil na 6. miesto. Po ňom síce ešte súťažilo ešte ďalších 38 pretekárov, ale žiaden sa už nedostal pre Daniela a Róberta a mohli sme sa tešiť na vyradzovaciu časť.

Pavúk sa skladal z prvých 8 pretekárov. Bohužiaľ piaty v poradí sa z finále odhlásil a tak už v prvom rozbehu nastúpili proti sebe dvaja Slováci. Je jasné, že jeden skončí.  Bol to najvyrovnanejší a najdramatickejší rozbeh, v ktorom padol aj najrýchlejší čas dňa. Ten zabehol Daniel Faix za 12,82. Róbert Fris dal 13,71 a pre neho súťaž skončila.  O rok mladší Róbert mohol byť spokojný aspoň za svoj osobák z druhého pokusu 13,69.  V semifinále sa proti Danielovi postavil Lukáš Gerža z SDH Oznice. Ten taktiež ostal v poli porazených a nakoniec skončil na 3.mieste. Daniel si postup ustrážil časom 13,98.  Pozornosť všetkých  sa sústredila na finálový beh. V jednej dráhe Daniel Faix z DHZ Gerlachov a v druhej Tomáš Riedl z SDH Bludov. Obaja ukázali svoje umenie a dobehli vo výborných časoch. Tomáš Riedl zabehol za 13,87, ale Danielov čas sa zastavil na 13,38 a znamenal víťazstvo v tejto súťaži. Stal sa historicky prvým víťazom v pretekoch Českého halového pohára.

Ďalšími pretekmi Českého pohára  budú budúco týždňové preteky v Jablonci nad Nisou a v novembri Memoriál Marty Habadovej v Prahe. Verím, že zdravie vydrží, forma bude gradovať a v Prahe sa taktiež ukážeme v dobrom svetle.

To, že šesťdesiatky sú krásna disciplína už vedia aj Slováci. Táto súťaž ukázala, že aj u nás sa rodia talenty. Tento rok na Slovensku začíname taktiež s miniligou v 60-siatkach. Radi na týchto súťažiach privítame českých pretekárov a budem im môcť vrátiť ich doterajšiu pohostinnosť. Veď účasť na ich akciách pomohla vrátiť tento šport na slovenské ihriská.

Jozef Strela ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves

Výsledky.

Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1610