Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Šumperský Soptík aj so slovenskou účasťou

Šumperský Soptík aj so slovenskou účasťou

dátum a čas pridania: 07. októbra 2013 15:41
Pred dvoma rokmi som si pozrel v hasičskej televízii súťaž Šumperský Soptík. Je to jedna z najväčších súťaží v Čechách, v preteku jednotlivcov v behu na 60 m s prekážkami. Keďže minulý rok nám termíny a finančné prostriedky nedovolili účasť, neváhal som a kontaktoval som organizátorov tento rok. Prvý dojem neklamal a zoznámili sme sa so srdečnými a veľmi ochotnými hasičmi z okresu Šumperk. Nič nebránilo a v piatok ráno 4.10. mini výprava 5 detí zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a jedného z DHZ Gerlachov vyrazia smer Šumperk. Cestu sme si spríjemnili exkurziou historického mesta Olomouc. Tu sme si pozreli pamiatky zo zoznamu Unesco. Po príchode do Šumperku sme si v rámci krátenia chvíle zatrénovali na útulnom Tyršovom štadióne. Ako prvý sme okúsili prekážky, ktoré aj s prispením Európskej únie zakúpil OSH Šumperk pre potreby detí. A bol to krst boľavý, keď jedna s konzol bariéry padla Robovi Frisovi rovno na malíček nohy. Našťastie obišlo sa to bez vážnejšej zlomeniny, iba boľavým narazením a opuchom. Po tréningu sme sa presunuli do susednej obce Nový Malín, kde sme mali ubytovanie a začalo rozvíjanie hasičskej „družby“.

Sobota deň súťaže nezačal pre nás úspešne. Ako prvá Kristína Strelová chybovala a zapísala neplatný pokus. Potom bol na rade Daniel Omasta, ktorý doplatil na nové predpisy o veku, ktoré platia od septembra v Čechách. To ho zaradilo medzi najpočetnejšiu kategóriu 109 starších chlapcov. Daniel zabojoval a na jedenásťročného chlapca zapísal pekných 18,63 s čo ho zaradilo na 48 miesto. Po ňom nastúpil Robo Fris a prvé prekvapenie bolo na svete. 14,20 s prekvapilo aj jeho samého. Po prvom kole výborné 3. miesto. Zrejme eúforia z dobrého výsledku kamaráta, viedla Mariána Lorinca k nedokonalej príprave. Predviedol pekný, technický pokus na hranici 15 s, ale vypadnutá prúdnica spoza opasku na bariére znamenala koniec nádejí a neplatný pokus. Po ňom to skúsil Samo Bučák. Technicky dosť nepodarený pokus a zapísal 16,90 s. Tŕpli sme či sa dostane do tridsaťčlenného finále. Najväčšie nádeje sme vkladali do Daniela Faixa z DHZ Gerlachov. Ten svoj talent potvrdil a 13,95 s stačilo na druhé miesto po prvom kole.

Do druhého kola ako prvý vybehol Samo Bučák. Podal lepší výkon ako v prvom pokuse, ale pomalý rozdeľovač stačil iba na 16,35 s. Samo skončil celkove na 21. Mieste. A teraz sme už len sledovali, či sa niekto z domácich špecialistov zlepší. Nepodarilo sa a bolo jasné, že súťažiaci z posledného rozbehu už majú medaily isté. Takže kto z koho? Daniel Faix sa rozhodol zariskovať. Nezapojený rozdeľovač sa rovná neplatný pokus. Robo Fris opäť potvrdil, že vie ale 14,55 s nebolo lepších ako v prvom pokuse. Domáci Michal Lejska z Prostrednej Bečvy sa ukázal za 12,75 s, Tento Český reprezentant bol nad sily všetkých súťažiacich a rekord súťaže z prvého kola 12,43 s bol víťazným časom.

Všetky kategórie detí boli ocenené hodnotnými cenami a medailami. Pre mňa ako vedúceho bolo ocenením, že sme sa dokázali vyrovnať českým súťažiacim. Ak si zoberieme, že táto disciplína sa u nás nebehá, že Daniel Faix skákal prvý krát bariéru a behal po kladine týždeň pred súťažou a deti zo ZK IMA sa tejto disciplíne venovali len tri týždne pred súťažou, je neuveriteľné čo sme dosiahli. To, že táto disciplína detí baví , rozvíja ich talent chceme potvrdiť už tento víkend 13.10. v Spišskom Podhradí, kde sa pokúšame o „reštart“ šesťdesiatok na Slovensku. Talenty na Slovensku sú tak sa príďte ukázať. Domácim organizátorom sme okrem iného ako darček odovzdali Slovenskú vlajku. Veríme, že ju budú môcť vyvesiť aj budúce ročníky. Podľa ich slov radi privítajú hostí zo Slovenska. Za ich pohostinnosť pri pobyte im srdečne ďakujeme.

Výsledky.

Jozef Strela ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves

Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1722