Nachádzate sa v sekcii : PHL Podtatranská hasičská liga
 Súťaž  o putovný pohár starostu obce Šuňava

Súťaž o putovný pohár starostu obce Šuňava PHL 2013

dátum a čas pridania: 22. júla 2013 13:27
Aktivita dobrovoľných hasičov okresu Poprad neutícha ani počas letných dovolenkových dní. V Šuňave sa uskutočnila ďalšia súťaž , v poradí jedenásta zaradená do Podtatranskej hasičskej ligy za účasti 44 družstiev, ktoré súťažili v šiestich kategóriách – muži do 35 rokov, muži nad 35 rokov, dorastenci, dorastenky, ženy do 35 i nad 35 rokov.. Organizátorom bol miestny DHZ, ktorý si v minulom roku pripomenul 120. výročie vzniku. Pred budovou Obecného úradu sa uskutočnil už dvadsiaty druhý ročník súťaže o Putovný pohár starostu obce Šuňava. Prvý ročník tejto súťaže sa uskutočnil v roku 1992 v rámci osláv 100. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru v Šuňave, vtedy zvíťazilo družstvo mužov - dobrovoľných hasičov z Chemosvitu časom 38,80 s.

Na slávnostnom nástupe bolo starostom obce Šuňava Stanislavom Kubaským a predsedom DHZ Šuňava Ing. Jánom Fridmanom ocenené družstvo žien miestneho Dobrovoľného hasičského zboru, ktoré v roku 1973 na medzinárodnej súťaži CTIF v Brne získali zlatú medailu. Pri príležitosti 40. výročia tohto významného úspechu deväť členiek súťažného družstva a ich tréner Jozef Franček prevzali pamätné plakety , ktoré venoval DHZ a Obecný úrad v Šuňave.

Pri príležitosti 715. výročia prvej písomnej zmienky o obci Šuňava za rozvoj dobrovoľnej požiarnej ochrany v obci Šuňava boli Obecným úradom ocenení pamätnými plaketami Stanislav Cvaniga, Ján Hurčala, Jaroslav Spišiak a Michal Vilim.

Po ocenení už nastal tvrdý boj o medailové miesta i ďalšie ligové body do tabuľky Podtatranskej hasičskej ligy. V tohtoročnej súťaži spomedzi 19 družstiev mužov do 35 rokov titul získal Spišský Štvrtok I, keď dosiahol čas 17,5 s / . Druhá skončila Vlkanová / okr. Banská Bystrica/ s časom 18,1 s. Z tretieho miesta mali radosť Kravany / okr. Poprad/, keď zaznamenal čas 18,2 s .

Medzi ženami / bolo zapojených 7 tímov / bol najlepší Spišský Štvrtok /LE/ s časom 23, 8 s pred Šuňavou – 27,7 s a Liptovskou Tepličkou/ obe okr. PP / – 34,0 s. Predstavilo sa i štyri družstvá mužov nad 35 rokov. V tejto kategórii bola opäť najlepšia Spišská Sobota s časom 19,6 s pred Batizovcami – 22,3 s a Šuňavou – 25,6 s.

Po štvrtý krát súťažili v osobitných kategóriách dorastenky i dorastenci. Medzi dievčatami spomedzi siedmych družstiev bola prvá Hranovnica – 22,9 s, druhé Vikartovce – 23,0 s a tretie Kravany 25,7 s. V kategórii dorastencov sa medzi sebou popasovalo štyri družstvá a nakoniec zvíťazila Štôla s časom 18,4 s , Spišský Štiavnik bol druhý – 21,0 s a Svit tretí – 27,0 s. Po prvý krát boli ocenené boli i družstvá žien nad 35 rokov – tu prvenstvo zaznamenala Spišská Sobota II s časom 30,5 s pred domácou Šuňavou – 43,3 s .

Diplomy všetkým zúčastneným družstvám, ceny prvým trom vo všetkých šiestich kategóriách i krásne putovné poháre osobne odovzdal starosta obce Šuňava Stanislav Kubaský, ktorý ich zároveň pozval na budúci ročník súťaže. Táto súťaž si po dobu trvania získala obľubu u dobrovoľných hasičov, o čom svedčia každoročne vysoké počty zapojených družstiev.

V Podtatranskej hasičskej lige si medzi mužmi najlepšie vedú - prvé Kravany , druhá Spišská Teplica a tretie Štrba. U žien je prvá Hranovnica pred Spišskou Sobotou I a Šuňavou . Družstvá mužov nad 35 rokov si v priebežnom poradí podelili umiestnenia nasledovne: 1. Batizovce, 2.Spišská Teplica, 3. Spišské Bystré. U dorastencov je najlepší Spišský Štiavnik pred Štôlou a Svitom a u dorasteniek je to zase Hranovnica pred Vikartovcami a Strážami..<_/p> Dobrovoľných hasičov v Podtatranskej hasičskej lige v tomto roku čaká ešte desať súťaží, takže o víťazoch ešte nie je zďaleka rozhodnuté. Najbližšia súťaž tentoraz do kopca zaradená do PHL sa uskutoční v nedeľu 21.7.2013 o 12.30 h v Liptovskej Tepličke okr. Poprad pri miestnom amfiteátri.

Ondrej Klimo

Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1409