Nachádzate sa v sekcii : VHSL - Východosl. Superliga
Vydarené finále IV. ročníka VHSL.

Vydarené finále IV. ročníka VHSL

dátum a čas pridania: 07. októbra 2012 09:12
Finále 4. Ročníka východoslovenskej hasičskej Superligy bolo naplánované na nedeľu 23.9.2012. Od predposledného 9. kola, ktoré sa konalo v obci Oľšavce, ktoré bolo zároveň spojené s finále bardejovskej Okresnej hasičskej ligy teda ubehlo neuveriteľných 5 týždňov. Jednotlivé družstvá VHSL mohli využiť toto obdobie návštevou aj iných hasičských súťažiach ako VHSL a zmerať si tak sily s inými neligovými súpermi.

Organizáciu takto významnej súťaže si zobrali na starosť chalani z Ľubovca. Zvykom je, že na každej hasičskej súťaži konanej v Ľubovci vždy pršalo preto si organizátor prial len to, aby v nedeľu bolo pekné počasie. Týždeň pred súťažou vládlo na východe Slovenska premenlivé počasie. V strede týždňa v Ľubovci celý deň pršalo, čo nič dobre nepredpovedalo. No začínajúce babie leto zaručilo, že víkend, kedy sa malo konať finále, mal byť slnečný a teplý, čo sa aj nakoniec potvrdilo.

Priebežná tabuľka mužskej kategórie po 9. kolách bola veľmi zaujímavá. Sveržov „A“ bol už pred 10. kolom a finále víťazom 4. ročníka VHSL. Po teoretickom odrátaní najhoršieho bodového zisku bola Vyšná Voľa na druhom mieste so 116b a za ňou v tesnom závese Spišská sobota so 110 bodni. Čiže o družstve, ktoré získa druhé miesto celkovo ešte nebolo rozhodnuté, čo predpovedalo kvalitný boj na záver sezóny. Štvrtú priečku s rovnakým postom bodov 94 okupovali Zlaté a Vtáčkovce, ktoré mohli ešte teoreticky zabojovať o 3. pozíciu celkovo. Šiesti v poradí bol Fire RacingSport spolu s domácim družstvom Ľubovca, ktorí mali rovnako 90 bodov. Na posledných troch pozíciách boli Kecerovce 73b, Sveržov „B“ 63b a Hankovce s počtom bodov 57. V prípade celkového zhrnutia mužskej kategórie pred 10. kolom a finále bolo rozhodnuté prakticky len o víťazovi. Nikto okrem Sveržova „A“ nemal svoju pozíciu istú, čo pred posledným kolom znamenalo boj o body do tabuľky.

Pohľadom do priebežného poradie ženskej kategórie (po odčítaní najhoršieho výsledku) zistime, že s počtom bodov 60 boli na prvom mieste Terňa, následne Vyšná Voľa 54b a na tretej pozícii Kendice so 49 bodmi. Na posledných dvoch pozíciách sa nachádzali ženy zo Sveržova a Spišskej Soboty s rovnakým počtom bodov 41. O prvé miesto celkovo mohla okrem Terne zabojovať už len Vyšná Voľa no na ostatných pozíciách taktiež nebolo nič iste, čo sľubovalo na poslednom kole kvalitné ženské pokusy a boj o čo najviac bodov.

Na nástup, ktorý začal nezvyčajne presne nastúpilo 12 mužských a 5 ženských družstiev. Po krátkom nástupe sa ako prvé na základňu pripravili ženy Terňa. Treba dodať, že trať v Ľubovci je označovaná ako pomalá, keďže sa beží do mierneho kopca, no slnečné počasie a tvrdé ihrisko bolo dobrým predpokladom pekných časov. Prvý útok Terne po menších problémoch skončil časom 21,58. Druhý v poradí si svoje náradie pripravili favoriti zo Sveržova. 14,97 sekúnd Sveržova znamenalo priebežne prvé miesto. Tretí a štvrtý v poradí nasledovali Fire RacingSport 16,05 a Hankovce 19,22. Po Hankovciach nasledovali dievčatá Vyšná Voľa , ktoré sa naháňali s Terňou o víťazstvo vo VHSL. Po odštartovaní dievčat sa po prestreku na ľavom terči (pravý terč 19,40) časomiera zastavila na čase 22,02 sekúnd, čo znamenalo priebežne druhé miesto. Šiesty v poradí sa na štartovú čiaru postavil domáci Ľubovec. Za neustáleho povzbudzovania divákov začali chlapci svoj pokus, v ktorom ukázali krásne sanie, no obrovský prestrek na ľavom prúde znamenal čas 21,82 (PP 14,94). Následne si diváci prišli na svoje pokusmi dievčat Sveržova 21,17 a mužov Keceroviec 17,92. Číslo desať si vyžrebovali chalani Vyšná Voľa, ktorí napodobnili domáci Ľubovec a po prestreku ukončili pokus časom 18,62 (LP 14,63). Hneď za Voľou si svoje náradie pripravili muži zo Spišskej Soboty bojujúci o druhé miesto vo VHSL celkovo, no po krásnom štarte ich pokus skončil neplatným pokusom. Z ligových družstiev sa divákom predstavili ešte ženy Kendice 24,99, muži Vtáčkovce 16,02 a ženy Spišská Sobota 21,59. Po nich nasledovali pokusy mužských neligových družstiev Bretejoviec 20,51; Beniakoviec 17,69; Bijacoviec 16,04 a nakoniec chalanov z Bobrovčeka, ktorí aj napriek trati mierne do kopca ukončili svoj pokus krásnym časom 14,48 (LP 14,11) sekúnd, po ktorom sa zaradili na prvú priečku priebežného poradia.

Hneď na úvod druhých pokusov si ženy Terňa zlepšili svoj čas na 20,25 sekúnd. Fire RacingSport bojujúci o celkove umiestnenie v horných pozíciách tabuľky si taktiež zlepšil svoj čas na 15,45 čo zaručovalo 5. miesto. V druhých pokusoch sa čakalo na zlepšenie pokusu dievčat z Vyšnej Vole a upevnenie si tak druhého miesta vo VHSL celkovo. Dievčatám zlepšenie bohužiaľ nevyšlo a následne Kendice so zlepšeným časom 20,46 v druhých pokusoch predbehli v celkovom hodnotení dievčatá z Vyšnej Vole o jediný bod, ktoré nakoniec skončili tretie celkovo vo VHSL a piate na 10. kole. Domácemu Ľubovcu taktiež zlepšenie veľmi nevyšlo, pretože obrovský prestrek na ľavom prúde sa znovu potvrdil a pokus ukončili časom 17,52 (PP 14,33 – najrýchlejší zostrek z ligových prudárov) čo stačilo len na 8. miesto. Väčšina družstiev si svoje časy zlepšila, medzi ne patrili aj ženy Sveržov, ktoré nakoniec skončili tretie s časom 20,71 sekúnd. Keď si svoje náradie začali pripravovať chalani z Vyšnej Vole, každý očakával podstatné zlepšenie. Po odštartovaní chalani svoj pokus ukončili časom 15,20 (PP 14,81) a týmto obsadili 4 miesto. Z ligových družstiev si polepšili úž len Kecerovce 17,12 a Hankovce 18,36. Vtáčkovce, Spišská Sobota ženy aj muži už lepšie pokusy bohužiaľ nepredviedli a týmto to bolo zo strany ligových družstiev v sezóne 2012 všetko. Posledné dve neligové družstvá Bijacovce a Bobrovček zamiešali karty vo výsledkovej listine asi najviac. Bijacovce predviedli pekný pokus s časom 15,11 (PP 14,78), s ktorým sa posunuli na 3. miesto a Bobrovček priebežne na prvej pozícii a posledný v poradí nemal čo stratiť a tak chalani ukázali ako je možné aj na takejto trati zísť s časom neuveriteľne nízko. Po krásnom útoku ukončili svoj pokus časom 14,36, no na ľavom terci svietil ešte lepší čas 13,93 sekúnd čo im s prehľadom stačilo na prvé miesto na desiatom kole VHSL.

Po ukončení druhých pokusoch nasledovali 2 mužské výbery a jeden výber žien, do ktorých ľudia zahlasovali za svojich najlepších jednotlivcov. Od predsedu ligy Ferka Teplického dostali všetci súťažiaci nemalé prekvapenie. A to 50 litrový sud pivečka Steiger, z ktorého mohli súťažiaci zadarmo popíjať. Nálada sa na súťaži stupňovala a súťažiaci sa bavili hasičským športom.

Desiate kolo bolo ukončené, diplomy vypísané takže sa mohlo začať samotné vyhodnotenie 10. kola a odovzdanie sošiek pre najrýchlejšiu prúdarku – pravý prúd Vyšná Voľa čas 19,40 a pre najrýchlejšieho prúdara - ľavý prúd Bobrovček čas 13,93, ktorým týmto gratulujeme. Samotné vyhodnotenie desiateho kola zbehlo ako voda a opäť po roku sa súťažiaci a výbor zišli aby mohli odovzdať ceny celkovo za sezónu 2012, teda štvrtý ročník VHSL. V ženskej kategórii to bolo napínavé do posledného pokusu. Piate a štvrte miesto obsadila Spišská sobota 54b a Sveržov 56b. Len o jediný jeden bod skončili dievčatá z Vyšnej Vole s počtom bodov 65 na treťom mieste za druhými Kendicami. A tak nakoniec prvé miesto v prvom ročníku ženskej kategórie s počtom bodov 80 obsadili dievčatá z Terne, ktorým srdečne gratulujeme. Po vyhodnotení ženskej kategórie nasledovalo vyhodnotenie tej mužskej. Na bronzovej tretej priečke s počtom bodov 117 skončil staronový účastník ligy a to družstvo Spišskej Soboty. Na striebornej, druhej pozícii skončil dlhoročný účastník VHSL a to chalani z Vyšnej Voli s celkovým počtom bodov 133. A na prvom mieste suverénne s počtom bodov 159 skončilo družstvo, ktoré už pred posledným kolom malo iste víťazstvo vo VHSL a to družstvo Sveržova “A“. Všetkým družstvám srdečne gratulujeme. Cenu najrýchlejšieho prúdara VHSL sezóny 2012 získal Peter Hankovský (Sveržov „A“) a najrýchlejšou prúdarkou VHSL sezóny 2012 sa stala Michaela Tokárová. Gratulujeme.

Jednotlivým družstvám, ktoré sa umiestnili na najvyšších pozíciách boli odovzdané aj vecné ceny, ktoré do súťaže venovali firmy: Tommu motor tuning, Firesport, Florián, Steiger, BTS-PO ochrana zdravia pri práci a pred požiarmi, MAAD športové trofeje a Qalt predaj, servis značky Škoda. Za DHZ Ľubovec by som chcel poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii 10. kola a finále VHSL, a taktiež by som sa chcel v mene výboru VHSL poďakovať všetkým sponzorom, ľudom ktorí priložili ruku k dielu ako je VHSL a všetkým, ktorí túto úžasnú ligu VHSL na východnom Slovensku podporovali a fandili jej.

S pozdravom Matúš Marton, Dhz Ľubovec

Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1967